Doprava nad 2000 Kč zdarma

Znáte mýty o vodě?

Informací o vodě koluje celá řada, bohužel ne všechny jsou pravdivé. Slyšeli jste například, že balená pitná voda je zdravější než kohoutková? Že balená voda je levnější, a že musíme vypít 4 litry vody denně? Připravili jsme pro vás shrnutí nejrůznějších informací o vodě, ve kterém vám vysvětlíme, jak to ve skutečnosti je.

Balená voda je zdravější než kohoutková

Oba zmíněné typy vody podléhají hygienickým normám a nesmí být zdraví škodlivé. Zásadní chyták ale spočívá v tom, že balená voda může být minerální, pramenitá nebo pouze balená pitná. Minerální, pramenité a kojenecké vody mají daný obsah rozpuštěných látek a hodí se jimi určitě zpestřovat pitný režim. Voda označená jako balená pitná voda naopak svou kvalitou může odpovídat vodě kohoutkové. Balená pitná voda tedy je mnohdy jen předraženou vodou, kterou si načepujete doma.

Kohoutková voda je dokonale čistá

Skutečnost, že je kohoutková voda zdravotně nezávadná, neznamená, že je naprosto čistá. Stále obsahuje povolené množství určitých částic (například dusičnany, sírany, chloridy, křemičitany a samozřejmě hydrogenuhličitan vápenatý, který tvoří vodní kámen). Dokonce se může stát, že kvůli nějaké závadě bude muset hygiena dát vaší kohoutkové vodě přechodnou výjimku z pitelnosti, protože by nedokázali celou oblast zásobovat.  

Je však dobré vědět, že to není důvod k panice, voda má jen zvýšené některé prvky a z dlouhodobého hlediska vám nic neudělá. Pokud však chcete mít stále čistou vodu, pak zvažte použití přídavného filtru.

faucet-1684902_1280

Musíme vypít 2,5 až 3 litry vody denně

Množství vody, které bychom měli denně vypít, je individuální. Závisí na tom, jak se potíme, jestli sportujeme, kolik vážíme apod. Ověřené množství je 30 až 40 ml vody na 1 kg tělesné váhy při normální denní činnosti. Ale faktem zůstává, že když vypijete alespoň dva litry, je to plus mínus tolik, abyste byli hydratovaní.

Můžete si udělat jednoduchý test. Čím je vaše moč tmavší, tím více dehydrovaní jste a měli byste se napít.

Zapíjení jídla je nezdravé

Naopak, voda pomáhá žaludku a střevům správně trávit jídlo. A pokud chcete zhubnout, díky sklenici vody před jídlem toho i pak méně sníte. Navíc voda před jídlem pomáhá k dobré tvorbě slin a lepšímu polykání a následně i trávení. 

Ať už pijete vodu balenou nebo kohoutkovou, hlavně pamatujte na dodržování pitného režimu. Ten by se měl skládat právě z obyčejné vody, případně bylinných čajů a neslazených minerálních vod.

Zpět do obchodu