Doprava nad 2000 Kč zdarma

Co je to tvrdost vody?

V současné době většina domácností využívá ke spotřebě kohoutkovou vodu. Ta může mít různou kvalitu a parametr, který by nás rozhodně měl zajímat, je tvrdost. Víte, jak problémy se s příliš tvrdou vodou pojí?

Vodu potřebujeme nejen k životu, ale také i ke koupání, vaření, zalévání pokojových rostlin, praní a umývání nádobí. Zkrátka řečeno, neobejdeme se bez ní. Domácí kohoutková voda k nám často putuje z větší dálky a podle jejího původu obsahuje určité povolené množství pro nás neškodných minerálů. Tyto minerály však mohou časem být ohrožující pro spotřebiče, které vodu využívají.

Co je to tvrdost vody

Tvrdost vody je označení pro obsah rozpuštěných minerálních solí ve vodě, a to jak u pitné, tak u užitkové vody. Čím je tedy voda tvrdší, tím více minerálních látek v sobě má. Tvrdost tak mění i chuť vody. Je tedy pochopitelné, že voda v Praze nechutná jako v Brně, i když jsou obě pitné. Mezi nerosty rozpuštěné ve vodě patří dusičnany, sírany, chloridy, křemičitany, a hlavně pak hydrogenuhličitan vápenatý, který se sráží na uhličitan vápenatý. A právě to je dobře známý vodní kámen. Tvrdší voda je bohatší na tento rozpuštěný minerál a tím snadněji tvoří vodní kámen.

Tvrdost vody se se počítá jako součet množství hořčíku a vápníku v milimolu na litr. Voda měkká má 0 – 0,7 mmol/l, měkká 0,7 – 1,4 mmol/l, středně tvrdá 1,4 – 2,1 mmol/l, tvrdá 2,1 – 3,2 mmol/l, značně tvrdá 3,2 – 5,3 mmol/l, velmi tvrdá > 5,3 mmol/l.

calcium-pools2

Voda bohatá na minerály dělá přírodní divy, ale v kuchyni z ní radost mít nebudete.

Nebezpečí tvrdé vody

Pokud máte příliš tvrdou vodu ve vodovodním potrubí a tuto situaci neřešíte, může časem dojít ke zničení vašich spotřebičů. Čím tvrdší voda, tím rychleji se vodní kámen může usazovat, a tím dříve může dojít k selhání spotřebičů na vodu. Nedejte se zmást lesklým viditelný povrchem spotřebičů. Vodní kámen z tvrdé vody se usazuje tam, kam se bez rozebrání přístroje nedostanete. V trubkách, na topných tělesech, v tryskách, za těsněním.

Nicméně nejen spotřebiče jsou ohroženy vodním kamenem. I vodovodní potrubí v místě spojů může být vodním kamenem časem narušeno tak, že voda začne protékat.

Ochrana proti tvrdé vodě

Pro ochranu proti tvrdé vodě používejte prostředky s přidaným změkčovačem vody nebo můžete nainstalovat adekvátní vodní filtr. Vodní filtr při správné výměně dokáže prodloužit životnost vašich spotřebičů bez zbytečně přidávané chemie. Ekologicky tak snížíte svůj dopad na životní prostředí. Vodní filtr odstraňující minerály přidaný do přívodního potrubí je dokonce jedinou možností, jak chránit vlastní rozvody před usazováním vodního kamene.

Zpět do obchodu